«
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji
  3. Son Dönemde Yaşanan Büyük Satın Alımlar

Son Dönemde Yaşanan Büyük Satın Alımlar

son-donemde-yasanan-buyuk-satin-alimlar.jpg

Oyun ve oyun içi satın alımlarda yükselişini sürdüren ve global bir marka olma yolunda ilerleyen oyunfor.com'un Genel Müdürü Mehmet Dumanoğlu, bu yıl ve yakın geçmişte oyun sektöründe gerçekleşen, sektörde büyük ses getiren firma satın alımları ile ilgili yorumlarını paylaştı.

 

Yakın geçmişte oyun dünyası hangi büyük satın alımlara tanık oldu? Bizimle paylaşabilir misiniz?

2014 yılının büyük satın alımlar özelinde ¨kırılma yılı¨ olduğunu söylemek mümkün. 2014 yılından bu yana büyük firmalar -agresif bir şekilde- parlayan ve oyun dünyasında isimlerinden çokça bahsettiren oyunların yapımcılarını bünyelerine katmakta. Bunun en önemli örneklerinden biri, Microsoft’un, 200 milyondan fazla satışa ulaşan Minecraft’ın yapımcısı Mojang’ı 2.5 milyar dolara satın alması. Bu alımla Microsoft, oyun sektöründeki konumunu güçlendirmiş oldu.

 

Yine 2014 yılında, şu anki adıyla ¨Meta¨ olarak bilinen Facebook, dönemin popüler ¨sanal gerçeklik¨ markası Oculus’u satın aldı. Meta’nın bu alımı yaparken motivasyonu oyun sektöründe söz sahibi olmaktan çok, sosyal medyada sanal gerçeklik kullanımına yönelik bir ilerleme kaydetmek; dahası, bir devrim gerçekleştirmekti.

 

Günümüze doğru yaklaşırsak hangi önemli isimlerin büyük satın alımlarda rol oynadığını söyleyebiliriz?

¨Güncel satın alımlar¨ denilince akla ilk gelen olay, Microsoft’un Activision Blizzard’ı 68.7 milyar dolara satın alması olsa gerek. Bu, Microsoft’un, çok ünlü bir yayıncının yanı sıra; Treyarch, Infinity Ward, Raven Software, King, Toys for Bob ve elbette ki Blizzard Entertainment gibi çok önemli geliştiricileri de bünyesine eklemesi anlamına geliyor. Microsoft’un oyun sektöründe iddialı bir isim olma hedefi -yukarıda da bahsetmiş olduğum gibi- önce 2014 yılında gerçekleşen Mojang, ardından 2020 yılında gerçekleşen Zenimax Media alımıyla ortaya çıkmıştı. Ünlü firma; The Elder Scrolls, Fallout, Doom, Dishonored ve Wolfenstein gibi büyük oyunların yapımcısı ve yayıncısı Bethesda Softworks’ü de bu sayede bünyesine katmıştı.

 

Microsoft’un ardından Sony de 2022 yılında büyük bir atılım yaptı ve Bungie’yi satın aldı. Geçmişte Microsoft çatısı altında faaliyet gösteren Bungie, günümüzde Sony çatısı altında, kendi oyunlarını yayımlama izniyle farklı bir yapıda çalışmalarına devam ediyor.

 

Bu yıl ilginç bir diğer satın alım da Take-Two Interactive tarafından yapıldı; firma, bir dönemin -neredeyse satın alınması mümkün olmayan firması- Zynga’yı Haziran ayında bünyesine katarak mobil oyun dünyasında kendine sağlam bir yer edinmiş oldu.

 

Bu devasa satın alımlardan önce Tencent’in 2016 yılında Finlandiyalı oyun yayıncısı Supercell’i 8.6 milyar dolara satın alması, oyun dünyasındaki en büyük satın alım olarak gösteriliyordu.

 

Oyun dünyasındaki satın alımlarda hep büyük isimler mi yer alıyor?

Kesinlikle hayır. Sektör hacim olarak öyle bir noktaya geldi ki dev isimlerin yanı sıra irili ufaklı birçok oyun firması bulunuyor ve satın alımlar son hızla devam ediyor. Haziran ayından Eylül ayının ortalarına kadar tam 40’tan fazla firma alımı gerçekleşti. Örneğin Heavy Rain ve Detroit: Become Human gibi oyunların yapımcısı Quantic Dream, Çinli teknoloji firması NetEase tarafından satın alındı. Ya da örneğin, Killing Floor’la ünlenen Tripwire Interactive, Saber Interactive’e katıldı.

 

Peki Türkiye’deki satın alımlarla ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Türkiye’deki oyun sektörünün her yıl büyümesiyle -neredeyse- global ölçekte gerçekleşen satın alımlar kadar dikkat çekebilecek satın alımlar yaşandı. Bunun en büyük örneği, 2020 yılında Zynga’nın Peak Games’i tam 1.8 milyar dolara satın alması. Zaten Zynga, 2017 yılında Peak Games’in bir parçası olan Mobile Card Studio’yu 100 milyon dolara bünyesine katmıştı.

 

2018 yılında Gram Games’in yine Zynga tarafından, Masomo’nun da Çinli teknoloji devi Tencent tarafından satın alınması, Türk oyun firmalarının global ölçekte çok daha fazla dikkat çekmesini sağladı.

 

Bu listeye son yıllarda gerçekleşen birkaç satın alımı daha ekleyebiliriz: Rollic Games, Zynga tarafından yaklaşık 170 milyon dolara ve Dream Games de Index Ventures & Makers Fund tarafından 155 milyon dolara satın alındı.

Dikkat ederseniz ülkemizdeki önemli satın alımların tamamının mobil oyunlar özelinde gerçekleştiğini görebilirsiniz. Bu anlamda mobil oyunların ve mobil oyunculuğun Türkiye’nin ¨kalesi¨ olduğunu söyleyebiliriz. Mobil oyun sektörü, tüm dünyada da yükselen bir alt segment olduğundan bu alanda gitgide güçlenmemizin sektörün geleceği açısından büyük umutlar vadettiğini söyleyebilirim. Diğer yandan sektör -doğası gereği- oldukça dinamik bir yapıya sahip olduğundan bahsi geçen segmentin dışında da bazı atılımlar yapmamızın olumlu sonuçlar doğurabileceğini düşünüyorum.

 

Tüm bu satın alımlar oyun dünyası için ne ifade ediyor?

Bunun net bir yanıtı yok aslına bakarsanız; her satın alımın hikayesinin farklı olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin, Microsoft’un Zenimax Media’yı satın alması Xbox ekosistemini doğrudan etkileyen bir hamle. Bu sayede Microsoft, Bethesda’nın ünlü oyunlarına ilk olarak Xbox’ta yer vererek Game Pass üye sayısını ve dolayısıyla cirosunu artırabilecek; gücüne güç katabilecek.

 

Sektördeki kar marjını artırma ve güç kazanma odaklı bu satın alımların, satın alınan firmaların düzenlerini baştan aşağıya değiştirdiğini söylemek doğru olmaz. Hatta bize yansıyan tarafta pek büyük değişimler görmüyoruz. Diğer yandan, eğer büyük bir firma kendi yağında kavrulan küçük bir firmadan istediği geliri elde edemezse -normal şartlar altında- hayatına devam edebilecek bir stüdyo bir anda kapanabiliyor. Bahsetmiş olduğum gibi, her satın alım kendi içerisinde farklı dinamiklere sahip.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir Cevap Yaz

Günlük Gazete Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *